Auction 132

Collection Saxony with exquisite rarities

Greek Italia

Lot 1078

Lot 1078

Result 90 €

Anonym

Italia. Anonym.
Aes Formatum (Blei). 6. - 4. Jhdt. v. Chr. Etrurien (?).
Vs: Guss in Form einer Muschel.

33 mm. 41,57 g.
Vgl. CNG, Electronic Auction 481 (2020), Nr. 282.
Sehr schön.