Auction 132
Collection Saxony with exquisite rarities
Greek Italia
| Estimated price | 50 € |
Anonym
Italia. Anonym.
Aes Formatum (Blei). 6. - 4. Jhdt. v. Chr. Etrurien (?).
Vs: Guss in Form einer Muschel.
33 mm. 41,57 g.
Vgl. CNG, Electronic Auction 481 (2020), Nr. 282.
Sehr schön.