Auction 110 - Roman Provinces 4 - Islam 9

From 17:00 CET:
Selected Roman Provincial coins 3
From 18:00 CEST:
Islamic Coins 8

Estimated price 25 €

Indien. Mogulreich. Muhammad Shah (1131 - 1161 H. / 1719 - 1748).
Rupie (Silber). 1143 H. / Ry. 14. Shahjahanabad.
23 mm. 11,22 g.
Zeno 171880.
Patina, sehr schön.