Auction 96
From 16:00 CET:
Selected Roman Provincial coins 2
From 17:30 CET:
Islamic Coins 7
Islam Goldene Horde (Juchiden)
| Estimated price | 15 € |
Shadi Beg (802 - 809 H. / 1399 - 1407)
Goldene Horde (Juchiden). Shadi Beg (802 - 809 H. / 1399 - 1407).
Dang (Silber). Ohne Jahr. Ordu.
15 mm. 0,98 g.
Zeno 135985.
Patina, sehr schön.