Auction 96

From 16:00 CET:
Selected Roman Provincial coins 2
From 17:30 CET:
Islamic Coins 7

Islam Goldene Horde (Juchiden)

Lot 1393

Lot 1393

Estimated price 15 €
Result 15 €

Shadi Beg (802 - 809 H. / 1399 - 1407)

Goldene Horde (Juchiden). Shadi Beg (802 - 809 H. / 1399 - 1407).
Dang (Silber). Ohne Jahr. Ordu.
15 mm. 0,98 g.
Zeno 135985.
Patina, sehr schön.