Auction 96

From 16:00 CET:
Selected Roman Provincial coins 2
From 17:30 CET:
Islamic Coins 7

Islam Germiyan

Lot 1249

Lot 1249

Estimated price 45 €
Result 45 €

Mehmed Beg (741 - 762 H. / 1341 - 1361)

Germiyan. Mehmed Beg (741 - 762 H. / 1341 - 1361).
Akce (Silber). ohne Jahr. ohne Münzstätte.
Vs: Shahadah.
Rs: Shahadah.

17 mm. 0,84 g.
Ender 02-Ger-002; Album M1262.
Selten. Patina, sehr schön.