Auction 62
Ancient, Medieval (Moldavia, Wallachia, Crusaders) and World Coins, Medals.
Europe Romania
| Estimated price | 200 € |
Karl I. (1881 - 1914)
Rumänien. Karl I. (1881 - 1914).
5 Lei. 1901 B.
Vs: Kopf links.
38 mm. 24,91 g.
Schäffer / Stambuliu 054.
Patina, fast vorzüglich.